Wigilia z Gośćmi z Ukrainy

Wigilia Bożego Narodzenia to czas dobroci i radości, bliskości i przebaczenia, obdarowywania i przyjmowania. Wigilia to czas spotkania. Symbolem tego może być chociażby zwyczaj przygotowywania dodatkowego miejsca przy stole dla niespodziewanego gościa. W tym roku podczas wieczerzy wigilijnej w wielu polskich domach dodatkowe nakrycia na stołach oczekiwały także na gości z Ukrainy. Tak było również w większości albertyńskich wspólnot. Zaprosiłyśmy naszych gości do wspólnego przeżywania radości Bożego Narodzenia. Była wspólna modlitwa, łamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń, wigilijne potrawy, spotkanie przy stole, obdarowywanie się radością i prezentami, a także śpiewanie kolęd – polskich i ukraińskich. Z pewnością był to czas wzajemnego obdarowywania się dobrem.

W tradycji ukraińskiej obchodzi się Wigilię 6. stycznia, gdy my w Polsce przeżywamy uroczystość Objawienia Pańskiego. Dlatego też w Domu Samotnej Matki im. Emilii Wojtyłowej w Wadowicach, gdzie również gościmy panie z Ukrainy wraz z ich dziećmi, przeżywaliśmy Wigilię dwa razy – w dwóch terminach i w dwóch tradycjach. Wieczerzę wigilijną 6. stycznia przygotowały panie z Ukrainy według swoich zwyczajów. Na świątecznym stole znalazły się tradycyjne potrawy: plow, pielmieni, sałatka Oliver, kompot z jabłek  oraz tort.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z Wigilii dla naszych Mieszkańców z Ukrainy w Domu Generalnym w Krakowie, a następnie kilka fotografii ukraińskich potraw przyrządzonych przez Mieszkanki z Domu Samotnej Matki w Wadowicach.

Foto: Siostry Albertynki

 

Foto: Dom Samotnej Matki im. Emilii Wojtyłowej w Wadowicach

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.