Stać przed Tobą i Tobie służyć

22. września, w święto bł. Siostry Bernardyny, we Lwowie zostało poświęcone i otwarte Ekumeniczne Centrum Miłosierdzia im. błogosławionej Bernardyny Jabłońskiej. W uroczystości uczestniczyli kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, nuncjusz apostolski w Ukrainie abp Visvaldas Kulbokas, metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, biskupi pomocniczy Leon Mały oraz Edward Kawa, przedstawiciele władz miasta, przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz reprezentacja sióstr albertynek z Polski wraz z Siostrą Starszą Teresą Maciuszek i Siostrą Prowincjalną Sylwaną Kamont, a także liczni goście z Ukrainy i Polski.

Poświęcenie kaplicy sióstr i domu oraz uroczyste zainaugurowanie Ekumenicznego Centrum Miłosierdzia zostało poprzedzone celebracją Eucharystii, której przewodniczył kard. Konrad Krajewski. W wygłoszonej homilii podkreślił, że dom ten powstał w czasie wojny, gdy pracownicy odwoływani byli przez syreny alarmowe oraz powołania do wojska. Mówił: W czasie wojny – tej bezsensownej wojny – powstaje dom, który zapewnia dach nad głową, zapewnia jedzenie, i zapewnia jedzenie dla tych, którzy źle się mają. Powstaje on w czasie wojny. Dlaczego? Bo każde dzieło Boże zawsze jest ukończone. Jeśli jest to chciane przez Boga, to nawet wojna mu nie przeszkodzi. To jest dzieło Boże, na które składało się bardzo wiele osób.

Kardynał w swoim słowie zwrócił się szczególnie do sióstr albertynek, przywołując tekst modlitwy eucharystycznej: Dziękujemy, że nas wybrałeś, abyśmy mogli stać przed Tobą i Tobie służyć.  Zaznaczył, że w tych słowach można zawrzeć całą posługę sióstr albertynek. Bo – jak mówił – są one powołane do tego, by służyć Jezusowi w ubogich, by rozpoznawać w ubogich Jego twarz, by dotykając się ubogiego, dotykać się Jego samego. By to mogło się dokonywać, konieczne jest przebywanie z Jezusem na modlitwie. Dlatego wskazywał: Bądźcie tu zawsze z Jezusem, służcie Mu zawsze w ubogich i to jest to samo, co mówi Brat Albert: być chlebem.

Homilia kardynała Krajewskiego dostępna jest tutaj:

W oficjalnej części otwarcia nowego dzieła miłosierdzia we Lwowie abp Mieczysław Mokrzycki przywitał zgromadzonych gości i skierował swoje słowa również do kobiet, które będą mieszkały w nowopowstałym domu oraz do sióstr albertynek: Drogie kobiety, życzę Wam, aby ten budynek stał się waszym domem, w którym odnajdziecie bezpieczeństwo, spokój i nową radość życia. Chciałbym także zwrócić się do sióstr Albertynek: dobrze, że tu jesteście! Dobrze, że bierzecie na swoje ramiona słodkie jarzmo miłości. Przecież robicie to od kilku lat we Lwowie.

Ekumeniczne Centrum Miłosierdzia im. błogosławionej Bernardyny Jabłońskiej we Lwowie według pierwotnego założenia miało być domem dla samotnych matek z dziećmi oraz dla kobiet w sytuacjach kryzysowych. Bardzo realny kontekst wojny sprawił rozszerzenie tego projektu, by mogły znaleźć tu schronienie także osoby uciekające z miejsc dotkniętych wojną. W Centrum Miłosierdzia będzie więc działało pięć dzieł: przytulisko dla kobiet, mieszkania dla matek z dziećmi, jadłodajnia, łaźnia oraz pralnia.

Wspólnotę sióstr we Lwowie tworzą: s. Paulina, s. Hieronima, s. Radosława i s. Dorotea.

https://www.facebook.com/albertynkiwelwowie

Relacje z poświęcenia i otwarcia Ekumenicznego Centrum Miłosierdzia można zobaczyć tutaj:

https://studiolwow.tvp.pl/73164961/otwarcie-ekumenicznego-centrum-milosierdzia-we-lwowie

https://rzeszow.tvp.pl/72909741/ekumeniczne-centrum-milosierdzia-we-lwowie

 

Więcej można przeczytać tutaj:

https://kuriergalicyjski.com/poswiecienie-ekumenicznego-domu-milosierdzia/

https://rkc.lviv.ua/news_view-_Kozhna_Bozha_sprava_bude_zavershena___Kardunal_Krayevskuj_osvyatuv_u_Lvovi_Dim_dlya_zhinok_i_ditej_-pl

 

Foto: s. Dorota Kostka

 

5.10.2023 r.

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.