07.01.2017 Polska Szkoła im. Św. Brata Alberta w Chicago

W sobotę 7 stycznia 2017 r. odbyła sie uroczysta Inauguracja Roku Św. Brata Alberta w Polskiej Szkole Jego imienia przy Parafii Św. Williama w Chicago.

Gospodarzami tej Uroczystości byli Proboszcz Parafii Św. Williama - Ks. Robert Łojek i Pani Dyrektor Polskiej Szkoły Marzena Klimek. Zostali zaproszeni liczni Goście. Obecny był Ks. Biskup Andrzej Wypych - polski biskup w Chicago, Generalny Konsul Polski w Chicago - Pan Piotr Janicki, S. Starsza Teresa Maciuszek z S. Wikarią Katarzyną Habrat, S. Delegatka Danuta Karwacka, Pani Przewodnicząca Związku Szkół Polskich w Chicago, siostry albertynki z pobliskich domów oraz zaprzyjaźnione siostry z innych Zgromadzeń, przyjaciele i dobrodzieje szkoły. Licznie zgromadzili sie uczniowie, nauczyciele i rodzice. Szkoła liczy ponad 140 uczniów w wieku od 3 do 14 lat.

Uroczystość inauguracyjna miała charakter narodowo - patriotyczny. Po przywitaniu wszyscy zebrani odśpiewali Hymn Polski. S. Anna Kozioł i S. Patrycja Bryniarska uczące w Szkole wprowadziły nas w uroczystość przedstawieniem o Św. Bracie Albercie w wykonaniu dzieci.

Następnie głos zabrał Pan Konsul pochodzący z Krakowa, któremu postać Św. Brata Alberta jest bliska i znana. Przywołał Słowa z Ewangelii, które wytyczały drogę służby Brata Alberta: "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili"/ Mt 25,40/. S. Starsza Teresa opowiedziała o obchodach Roku Św. Brata Alberta w Polsce i o ciągłej aktualności Jego przesłania. Z kolei Pani Dyrektor przedstawiła program uroczystości i inicjatyw, m.in. kilku zbiórek charytatywnych dla ubogich, które szkoła i parafia pragną podjąć w rozpoczynającym się Roku, zapraszając do zaangażowania inne polskie szkoły działające w Chicago. Głos zabrali również uczniowie, którzy zwrócili się do Ks. Biskupa, S. Starszej, Ks. Proboszcza i Pana Konsula z prośbą o przyjęcie honorowego patronatu nad Rokiem Św. Brata Alberta w tutejszej szkole. Poproszeni wyrazili zgodę, a Pani Dyrektor zaprosiła wyróżnionych Gości oraz wszystkich zaangażowanych nauczycieli, przyjaciół i rodziców do pamiątkowego zdjęcia. Uroczystość zakończyła piosenka o Św. Bracie Albercie "Trzeba dobrym być jak chleb".

Piękne jest, że w trosce o polskość młodego pokolenia na amerykańskiej ziemi znalazło się miejsce dla polskiego Biedaczyny z Krakowa. Ze wzruszeniem słuchałyśmy piosenki w wykonaniu dzieci. Modliłyśmy się, by refren tej piosenki - dewiza życiowa Św. Brata Alberta o byciu dobrym jak chleb dla każdego - stały się treścią naszego życia, punktem odniesienia w codziennych wyborach dla uczniów, rodziców, nauczycieli i wszystkich zaangażowanych w to piękne dzieło.

Po części oficjalnej Uroczystości zaproszono wszystkich zebranych na poczęstunek w pomieszczeniach konwentu należącego do parafii, który przygotowały nasze siostry i mamy uczniów.

Mamy w sercu wielką radość, że Św. Brat Albert, chociaż nigdy w USA nie był, to po 100 latach od Jego śmierci - Jego duch jest obecny i żywy na amerykańskiej ziemi. Dokonuje się to za sprawą Sióstr, ich obecności i posługi w tej wspólnocie oraz dzięki zaangażowaniu Ks. Proboszcza oraz świeckich osób, szczególnie Pani Dyrektor, Nauczycieli i Rodziców. Myśląc o pracy Sióstr w tym miejscu, można doświadczyć prawdy słów, że charyzmat jest w osobach, że siostry świadectwem swego życia urzeczywistniają albertyński ideał w konkretnej rzeczywistości i czasie. Charyzmat, który Duch Święty złożył w sercu Brata Alberta przed ponad 100 laty jest aktualny, przyobleka się w konkretne kształty i przynosi owoce chrześcijańskiego miłosierdzia.

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.