Jubileusze profesji zakonnej

11. maja cała wspólnota albertyńska świętowała jubileusze profesji zakonnej naszych sióstr. Był to jubileusz:

75-lecia s. Olimpii Tłustanowskiej,
70-lecia s. Redempty Rożej, s. Gorgonii Świderskiej oraz s. Salustii Rożej,
60-lecia s. Licynii Święs i s. Bertilli Gmiterek,
50-lecia s. Małgorzaty Golec, s. Jadwigi Kozielec, s. Teresy Kowalik, s. Katarzyny Krzystoń, s. Natalii Malarskiej, s. Heleny Kasperuk, s. Teresy Mikusek, s. Moniki Regiec, s. Renaty Bobrowskiej, s. Łucji Pyra, s. Laurencji Kozdroń,
25-lecia s. Miriam Łopuszyńskiej, s. Faustyny Służalec, s. Bernardyny Buczyńskiej, s. Agnieszki Chmielarskiej, s. Emanueli Moćko oraz s. Agnes Chudy.

Z tej okazji w Sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta, przy relikwiach Założycieli zgromadziły się siostry z wielu stron Polski i świata oraz zaproszeni goście, by wspólnie uwielbiać Boga i dziękować Mu za dar powołania i profesję zakonną sióstr przeżywających jubileusz. Uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył ordynariusz siedlecki bp Kazimierz Gurda. Obecny był również bp Henryk Ciereszko z diecezji białostockiej oraz wielu kapłanów.

Na początku Siostra Starsza Teresa Maciuszek przywitała kapłanów, siostry oraz przybyłych gości i podkreśliła swoją szczególną radość z obecności wszystkich sióstr prowincjalnych: s. Joanny z wiceprowincji Ameryki Południowej, s. Renaty z prowincji krakowskiej , s. Sylwany z prowincji warszawskiej oraz s. Hanny z prowincji poznańskiej. Zwracając się do jubilatek, Siostra Starsza powiedziała, że każdy jubileusz jest momentem przypomnienia o istocie powołania, które tak naprawdę jest bezgranicznym oddaniem się Panu Jezusowi i trwaniem z Nim w jedności. Zwróciła też uwagę na to, że czas jubileuszu jest powrotem do tych chwil, w których każda z sióstr odkryła tajemnicę swojego życia, to znaczy to, że Jezus był i nadal jest miłością i chce nią pozostać.

Ze względu na wiek i chorobę nie wszystkie jubilatki mogły wziąć udział w uroczystej Mszy Świętej, dlatego Siostra Starsza Teresa zapewniła o modlitwie w ich intencji.

W czasie homilii bp Kazimierz Gurda, odwołując się do słów Maryi z Magnificat, powiedział, że wdzięczność jest postawą każdego, kto wierzy w Boga, idzie Jego drogą i Mu służy. Bo słusznie jest przekonany, że wszelkie dobro, jakie otrzymał i w którym uczestniczy pochodzi od Niego. Wszyscy tu zgromadzeni  - podkreślał - pragniemy błogosławić Boga za to, że od naszych narodzin jest źródłem naszego wywyższenia, dokonującego się dzięki Jego miłosierdziu. Wszystkie siostry jubilatki niosą w swoich sercach wdzięczność Bogu za świat, który stworzył, za jego piękno i za historię swego życia, w której od narodzenia mogą dostrzec, jak Bóg je wywyższył i jak postępuje z nimi według swego miłosierdzia.

Foto: s. Dorota Kostka

 

 

Kraków, 12.06.2024 r.

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.