25.08.2019 Śluby wieczyste brata Bernardyna

Kilkuletni okres formacji oraz rekolekcje w ciszy zakopiańskiej Pustelni na Kalatówkach stanowiły przygotowanie do wyjątkowej chwili w życiu Mirosława Papały – brata Bernardyna. W dniu 25 sierpnia br. w krakowskim Sanktuarium Ecce Homo Św. Brata Alberta brat Bernardyn złożył swoje śluby wieczyste w Zgromadzeniu Braci Albertynów Posługujących Ubogim.

Na uroczystej Eucharystii, w czasie której brat na ręce przełożonego generalnego – brata starszego Pawła Flisa złożył swoją wieczystą profesję, modlili się za niego zaproszeni goście oraz członkowie zgromadzeń albertyńskich.

Mszę św. koncelebrowaną sprawowali: albertyn – br. Euzebiusz Dyduch, ks. Antoni Miciak CM oraz o. Andrzej Pabin OFM, który wygłosił homilię.

Po homilii celebrans przeprowadził dialog z bratem mającym złożyć śluby, aby wobec uczestników liturgii wypowiedział swoją wolę pełniejszego poświęcenia się Bogu. Akt profesji poprzedzony był Litanią do Wszystkich Świętych, w czasie której zebrani modlili się o pomoc Bożą dla brata Bernardyna w wytrwaniu w powołaniu, jakim został obdarzony.

Akt ślubów wieczystych włączył brata Bernardyna do grona pełnoprawnych członków Zgromadzenia, dlatego też po modlitwie konsekracyjnej, wypowiedzianej przez celebransa, nowy profes wieczysty został przywitany przez brata starszego i zgromadzonych na liturgii braci albertynów.

Zgromadzenie Braci Albertynów Posługujących Ubogim zostało założone 25 sierpnia 1888 roku w Krakowie. Obecnie liczy około 40 braci pracujących w pięciu domach w Polsce oraz w dwóch placówkach na Ukrainie.

 

Więcej o Zgromadzeniu Braci Albertynów: http://www.albertyni.opoka.org.pl/

Fot. s. Bernarda Kostka ZSAPU

 

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.