22.12.2019 Zarzecze z Bratem Albertem

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia i kolejną rocznicą śmierci Ojca ubogich parafia pw. św. Michała Archanioła w Zarzeczu k. Przeworska przyjęła Jego relikwie i upraszała łaski do życia zgodnego z Ewangelią. Przygotowaniem do tej doniosłej chwili były kilkudniowe rekolekcje adwentowe, a na samą uroczystość zostały zaproszone siostry albertynki, które przywiozły relikwie Założyciela i przedstawiły wiernym Jego sylwetkę.

Przed główną Mszą świętą ks. proboszcz Zenon Ruchlewicz poświęcił tablicę upamiętniającą pobyt Adama Chmielowskiego - św. Brata Alberta w Zarzeczu, a liturgię uświetnił nie tylko wspaniały chór, ale także  licznie przybyłe delegacje i poczty sztandarowe reprezentujące różne środowiska.

Zarzecze stanowiło własność Włodzimierza Dzieduszyckiego, który w początkowym okresie studiów wspierał młodego artystę. Znajomość Chmielowskich z Dzieduszyckimi wiąże się z Podolem i sięga początków XIX wieku. W Zarzeczu przebywał Adam Chmielowski po powrocie z Monachium w 1874 roku (po śmierci swego przyjaciela Maksymiliana Gierymskiego), korzystając z gościnności Stanisława i Klementyny Chojeckich. Pamiątką tego pobytu jest  kilka obrazów zachowanych do dnia dzisiejszego.

 

fot. s. Bernarda Kostka ZSAPU

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.