17.06.2021 Potrzebujących traktował jak rodzinę

Wyjątkowy charakter miała tegoroczna uroczystość odpustowa ku czci Ojca ubogich, obchodzona w krakowskim Sanktuarium Ecce Homo Św. Brata Alberta. Przewodniczący obchodom nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio rozpoczynając homilię zaznaczył, iż św. Brat Albert jest mu szczególnie bliski. Zewnętrznym znakiem tej bliskości jest mozaika przedstawiająca świętego, znajdująca się w kaplicy nuncjatury w Warszawie, a także relikwie, które w ubiegłym roku wraz z bochenkiem świeżego chleba zawiozły w darze księdzu nuncjuszowi siostry albertynki.

„Przybywam i ja do was, by złożyć na tym ołtarzu, a następnie rozdać Chleb Życia – Jezusa, który swoim Słowem i Ciałem może nakarmić wszelki głód i pragnienia, jakie ma współczesny świat, jakie mamy także my” – zaznaczył ksiądz arcybiskup.

Pochylając się nad dziełem Biedaczyny z Krakowa i inspiracjami dla współczesnych ksiądz nuncjusz podkreślił, że św. Brat Albert potrzebujących traktował jak rodzinę. „Dziękujmy dziś za setki wolontariuszy, księży i siostry, także albertynki, którzy obok innych niosą chorym słowo nadziei, dar pocieszenia i bliskości, zwłaszcza w obliczu śmierci. Wszyscy oni są duchowymi synami i córkami świętego Brata Alberta na drodze za Mistrzem z Nazaretu, który na Ostatniej Wieczerzy przekazał Kościołowi misję łamania chleba i drugą, równie ważną: obmywania nóg”.

Wraz z księdzem nuncjuszem Eucharystię sprawowali przełożeni Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej na czele z rektorem – ks. Andrzejem Tarasiukiem, kapłani z dekanatu oraz kapłani związani ze zgromadzeniami i dziełami prowadzonymi w duchu św. Brata Alberta.

Na zakończenie Mszy św. ksiądz nuncjusz na ręce przełożonej generalnej, s. Teresy Maciuszek, w imieniu Ojca Świętego Franciszka złożył podziękowanie za służbę na rzecz najbardziej potrzebujących i przekazał papieskie błogosławieństwo wraz z pamiątkowym medalem.

Uroczystość zgromadziła wielu wiernych; wśród nich szczególną grupę stanowili alumni krakowskiego seminarium, którym patronuje św. Brat Albert. Po zakończeniu liturgii wszyscy jej uczestnicy otrzymali małe chlebki, nawiązujące do przesłania Świętego z Krakowa.

 

Tekst i fot.: s. Bernarda Dorota Kostka ZSAPU

Posłuchaj:

Słowo powitania: przełożona generalna s. Teresa Maciuszek ZSAPU

 

I czytanie

 

Psalm

 

II czytanie

 

Ewangelia

 

Homilia - abp Salvatore Pennacchio

 

Słowo ks. nuncjusza przed zakończeniem liturgii i podziękowania przełożonej generalnej

 

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.