15.01.2021 Dziękujemy za 130 lat!

15 stycznia 2021 r. wspólnota sióstr Domu Generalnego w Krakowie zebrała się na modlitwie dziękczynnej przy relikwiach swoich założycieli, by w łączności z całym Zgromadzeniem dziękować Bogu za 130 lat posługi ubogim w duchu św. Brata Alberta.

O doniosłości dziękczynienia za „wielkie dzieła”, jakich albertynki doświadczały przez minione lata mówił ks. Tadeusz Nosek, który podkreślał również wagę świadectwa świętości życia Brata Alberta i tych, którzy poszli jego śladami.

Posługa sióstr albertynek od samego początku angażowała różne osoby, które wspierały Zgromadzenie swoją modlitwą, ofiarą i zaangażowaniem, dlatego nie sposób przy tej okazji nie wspomnieć o tych, którzy włączyli się w dzieło miłosierdzia zapoczątkowane przez św. Brata Alberta i  do dziś są „narzędziami” Bożej Opatrzności. Te wspólne działania ukierunkowane na pomoc najbardziej potrzebującym znajdują swoje ważne miejsce w Kościele i stanowią odpowiedź na zapewnienie Pana Jezusa, że „ubogich” zawsze będziemy mieli.

Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim powstało 15 stycznia 1891 roku w Krakowie. Obłóczyny pierwszych sióstr odbyły się w kaplicy arcybiskupiej przy ul. Franciszkańskiej 3. Z błogosławieństwem biskupa Albina Dunajewskiego siostry podjęły posługę w przytulisku dla kobiet przy ul. Skawińskiej 12, dając początek wspólnocie liczącej dziś prawie 500 albertynek posługujących w Polsce i poza jej granicami (Argentyna, Boliwia, Rosja, Ukraina, USA, Waty­kan i Włochy).

 

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.