12.11.2022 JUBILEUSZ 100-LECIA ZGROMADZENIA SIÓSTR ALBERTYNEK W ŻYCZYNIE

12. listopada odbyła się w Życzynie uroczystość jubileuszowa, w której dziękowaliśmy Boga za stuletnią obecność Sióstr Albertynek w tym miejscu oraz sześćdziesięciolecie prowadzenia przez Siostry życzyńskiego Domu Pomocy Społecznej.

Centralnym momentem jubileuszu była Eucharystia, której przewodniczył bp Kazimierz Gurda, pasterz diecezji siedleckiej. W wygłoszonym słowie wyraził wdzięczność za ofiarną służbę albertyńską, która ma swoje źródło i sens w miłości do Chrystusa. „Bez niej – mówił – żadne wielkie i dobre dzieło by nie powstało. Bez miłości do Chrystusa nie jesteśmy zdolni do żadnej ofiary i rezygnacji z siebie”.

Świętowanie jubileuszu jest zawsze spojrzeniem z wdzięcznością na przeszłość i teraźniejszość, ale również z nadzieją na to, co przed nami. Dlatego – zaznaczyła Siostra Sylwana Kamont, Przełożona Prowincjalna – „pragniemy dalej realizować nasz charyzmat, przyjmując postawę służby człowiekowi, czyniąc wszystkim dobrze i stając się dobrymi jak chleb wobec ludzi, których Bóg nam powierza”.

Historia posługi Sióstr Albertynek w Życzynie jest bardzo bogata. Tworzyła się ona w odpowiedzi na potrzeby lokalnej społeczności. Siostry w ciągu stu lat podejmowały tutaj różnoraką działalność. Nauczały dzieci, gdy w Życzynie nie było szkoły; udostępniały swoją kaplicę dla całej parafii, gdy kościół został strawiony przez pożar; ukrywały żydowskie dzieci, gdy terror wojny zagrażał ich życiu. Od sześćdziesięciu lat prowadzą Dom Pomocy Społecznej. Dziś jego mieszkankami są kobiety z niepełnosprawnością intelektualną.

Jubileusz był wielkim dziękczynieniem Bogu i ludziom za dobro, które wydarzyło się między nimi w Życzynie przez ostatnie sto lat.

 

Więcej na temat jubileuszu:

https://www.podlasie24.pl/garwolin/kosciol/zyczyn-jubileusz-siostr-albertynek-/zdjecia/-36652.html

Więcej o historii domu Sióstr Albertynek w Życzynie:

https://egarwolin.pl/artykul/sluza-w-gminie-trojanow/1372811

 

Foto: Dom Pomocy Społecznej w Życzynie

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.