10.11.2019 100 lat posługi albertynek w Warszawie

Od ponad 100 lat warszawska Praga naznaczona jest posługą sióstr albertynek, które na usilną prośbę bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego przyjechały do stolicy, by zająć się bezdomnymi kobietami. To właśnie wydarzenie stało się okazją do jubileuszowego dziękczynienia Bogu za wszystkie łaski, których w minionym stuleciu doświadczały siostry i ich podopieczni.

Uroczystą Mszę św. w dniu 10 listopada br. w Domu Prowincjalnym Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim przy ul. Kawęczyńskiej 4a w Warszawie, wraz z koncelebrującymi kapłanami, sprawował ks. bp Romuald Kamiński. W swojej homilii odniósł się do słowa wstępnego przełożonej prowincjalnej – s. Pauliny Bernat, która przedstawiła rys historyczny działalności albertynek na Pradze. Przypomniał o trudnym okresie charakteryzującym początki pracy sióstr, podejmujących dzieło praktycznie bez żadnych zabezpieczeń materialnych. Zauważył także, że tworzące się licznie w czasie zaborów wspólnoty zakonne były silnie osadzone na Bogu i dzięki temu przetrwały lata. Ks. biskup odniósł się również do współczesnych działań opierających się niejednokrotnie na kalkulacjach: „Skąd weźmiemy środki?”. Wskazał na to, iż powinniśmy zamiast tego zapytać Boga co jest Jego pragnieniem, a ten, kto zawierza Panu, zawsze może liczyć na Jego błogosławieństwo i wsparcie.

Siostry albertynki przybyły do Warszawy 27 października 1919 roku. W prowadzonym przez „Przytulisku Brata Alberta” pomoc otrzymywało dziennie, w zależności od pory roku, od 100 do 400 osób. Obecnie siostry pracują w Domu Pomocy Społecznej im. Św. Brata Alberta, gdzie mieszka 106 przewlekle somatycznie chorych kobiet. Prowadzą także kuchnię i stołówkę dla ubogich, gdzie wydają codziennie ponad 150 litrów zupy.

 

Tekst: s. Bernarda Kostka, fot. s. Agnes Chuda

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.